AKTUALITA: Intenzivnější spolupráce Mostu s Kynžvartem

28.02.2019 11:22

Spolupráce házenkářských klubů Mostu a Lázní Kynžvart běží už několik let. V posledních letech ale s ještě větší intenzitou a společný projekt obou klubů by měl vyústit až v účinkování západočeského klubu v nejvyšší ženské soutěži – MOL lize.

„Naše spolupráce vychází z jednoduchého předpokladu. V Mostě je tréninkové centrum mládeže, pracujeme se spoustou hráček. Kádr našeho A týmu je široký, navíc v příští sezoně přibydou další hráčky, které už věkově nebudou moci nastupovat za dorostenecký tým. Také proto jsme se dohodli s Lázněmi Kynžvart, že připravíme společný projekt a pokusíme se dostat Lázně Kynžvart do MOL ligy,“ nastínil budoucnost spolupráce obou týmů manažer DHK Baník Most Rudolf Jung.

„Už dnes některé naše hráčky v Kynžvartu hostují a počítáme s tím, že jich bude přibývat. Tento klub je nyní v podobné situaci, jako jsme byli my zhruba před osmi lety, když jsme se za podobných podmínek snažili dostat do nejvyšší soutěže. Hodně nám tehdy pomohl například Písek. V Kynžvartu je nyní situace obdobná, pohybuje se tam hodně lidí s dobrými nápady, vizí a my chceme udělat všechno, aby se Kynžvart v budoucnu do nejvyšší soutěže dostal. Má to své opodstatnění nejen po sportovní stránce, ale také v rámci podkrušnohorské spolupráce,“ doplnil manažer.

Spolupráce mezi oběma kluby ale není úplná novinka, ve skutečnosti už běží několik let. „Vše začalo v době, kdy se Kynžvart zapojil do našeho házenkářského centra. To zahrnuje žákovské kategorie a na této úrovni spolupracujeme už zhruba tři roky. Ještě intenzivněji se spolupráce rozběhla vloni, hlavně v mládežnických kategoriích, především v mladším dorostu. V něm má Most širokou základnu a jsme si dobře vědomi, že řada hráček, byť kvalitních, by u nás dostala méně prostoru. A protože Kynžvart má kvalitní tým, ale ne tak širokou základnu, dohodli jsme se na spolupráci. Naše hráčky proto hostují, případně přestoupily do Kynžvartu a na stejné úrovni to funguje i obráceně. V současné době jsou například tři hráčky dorosteneckého týmu Lázní Kynžvart na hostování v Mostě, jedna z nich je ve výběru kadetek české reprezentace. Jak dříve fungovala spolupráce na bázi dorostu, nyní už vše běží intenzivně i na úrovni žen s jednoznačným cílem pomoci Kynžvartu do nejvyšší soutěže,“ nastínil aktuální formu spolupráce mezi kluby Radek Maděra, koordinátor mládeže DHK Baník Most.

OLO2

Že spolupráce mezi oběma kluby funguje, dokládá mimo jiné fakt, že například Barbora Tesařová, odchovankyně kynžvartské házené, která následně působila v Kobylisích, se během roku stala součástí kádru ženského A týmu Černých andělů. Z Chebu, se kterým Lázně Kynžvart spolupracovaly v minulých letech, zamířila do Mostu Veronika Dvořáková. Naopak z ženského A týmu odehrály v Kynžvartu několik zápasů například Tereza Eksteinová nebo brankářka Kristýna Opátová, do svého mateřského klubu se symbolicky vrátila i Barbora Tesařová. Z kádru starších dorostenek Černých andělů v Kynžvartu hrály Kristina Vojtelová nebo Michaela Mauleová, hostování Barbory Hrbkové a Markéty Rubínové na západě Čech zbrzdilo zranění. „Máme širokou základnu v dorostenkách, přicházejí hráčky, které mají potenciál, nakonec ho ale nemusí naplnit tak, aby se dostaly do užšího kádru A družstva. V jiných týmech MOL ligy by přitom své místo měly. U nás by čekaly na svou šanci, což by mohlo trvat poměrně dlouho, ale pokud by spolupráce s Kynžvartem zafungovala, měly by tyto hráčky jistotu, že v dalším týmu nejvyšší soutěže své uplatnění najdou a jejich náročná příprava se vyplatila,“ doplnil Radek Maděra s tím, že vizí společného projektu je pomoci Kynžvartu do nejvyšší soutěže v horizontu sedmi let.

Někomu by se mohlo zdát, že vzdálenost mezi Mostem a Lázněmi Kynžvart je poměrně velká, ale zhruba 115 kilometrů znamená přibližně hodinu a půl cesty. „Není to úplně za humny, ale spolupracujeme i s kluby, které jsou od nás mnohem dál. Vzdálenost není překážka, Kynžvart navíc už dnes nabízí zázemí pro hráčky, které u nich o víkendu hrají. Přijíždějí už v pátek a je pro ně zajištěno ubytování a strava, což jsou služby, které zdaleka nejsou v republice obvyklé. Z naší strany hraje v tomto směru důležitou roli trenér Ondřej Václavek, který s hráčkami do Kynžvartu pravidelně cestuje,“ vysvětlil Radek Maděra.

Házená má v Kynžvartu 49 let dlouhou tradici. Od roku 1975 se zde koná nejznámější akce- Kynžvartský pohár, turnaj v žákovských kategoriích. „Vloni jsme zkolaudovali novou multifunkční halu, která je prioritně házenkářská, v jejím bezprostředním sousedství je penzion, takže máme i skvělé zázemí. Už během výstavby jsme totiž počítali s tím, že jsme malá lokalita a potřebujeme zázemí pro dojíždějící sportovce. Víme, kde se nacházíme, jaký máme potenciál a kolik můžeme produkovat dětí. Už za zakladatele kynžvartské házené Milana Prokeše se vědělo, že hráčky, které vychováme, postoupí dál do Chebu, kde se hrála extraliga. Stojíme v tomto ohledu nohama na zemi a víme, že v jednom nebo dvou ročnících nevychováme dvacet interligových hráček, které bychom mohli dostat do ženského týmu, proto vidíme přínos ve spolupráci s okolními oddíly a spolupráce s Mostem se proto vyvíjí velmi dobře,“ vysvětlil Vladimír König, předseda kynžvartského oddílu. „Navíc v Karlovarském kraji hrají kromě nás házenou ještě Tachov a Cheb. Všichni tři jsme v druhé lize, takže jsme vlastně konkurenty a vzájemně si nemůžeme půjčovat hráčky, protože hrajeme stejnou soutěž. Proto by bylo ideální postoupit a udržet vyšší soutěž, prospělo by to i regionální spolupráci. Nejpraktičtější je samozřejmě postupný vývoj, rádi bychom nejprve působili v první lize a získali dostatečné zkušenosti. Nejvyšší posty první ligy už jsou následně na úrovni druhé poloviny interligy,“ doplnil König.

Letos má kynžvartský klub, který se specializuje na ženskou házenou, obsazeny všechny věkové kategorie kromě staršího dorostu. „Příští rok nám naopak bude chybět mladší dorost, ale to bude hlavně proto, že většina hráček našeho mladšího dorostu bude hrát v Mostě, kde mají k dispozici střední školu a zdejší podmínky pro rozvoj házené jsou jasně nejlepší. Kromě toho máme tři děvčata ročníku 2003 a jednu 2004, které zaujaly v Nymburku, takže trápit je trénováním na naší úrovni by bylo mrhání jejich talentem a chceme, aby se posunuly dál. Projektu spolupráce s Mostem věříme, navíc není na bázi, že o hráčky, které pošleme dál, přicházíme. Myslím, že zároveň i získáváme,“ připomněl Vladimír König.

„Úspěch projektu samozřejmě závisí i na penězích. My to ale děláme hlavně pro rozvoj házené. Cílem není vzájemně si konkurovat, ale umožnit všem hráčkám, které se hodlají házenou vážně zabývat, aby našly uplatnění,“ uzavřel manažer DHK Baník Most Rudolf Jung.

 

Zdroj: https://www.dhk-banikmost.cz/