AKTUALITA: Slovy VLADIMÍRA KÖNIGA, předsedy oddílu a manažer Házená Kynžvart

17.08.2019 17:36
  • Na úvod, prosím o shrnutí uplynulé sezony 2018/2019 z pohledu týmů mladších dorostenek a žen

Uplynulou sezónu můžeme hodnotit jako velmi povedenou, nastoupili jsme do obou kategorií jako doposud neznámý nováček. Tým žen měl vytýčený cíl pohybovat se uprostřed tabulky v druhé lize žen, což bylo jasným šestým místem s náskokem 5 bodů na sedmého, nadmíru splněno. Vývoj sezóny napovídá, že naše práce měla jasnou koncepci a smysl. V podzimní části, kdy se naše ženy seznamovaly po několika letech s házenou v zápasovém zatížení, jsme měli bilanci tři výhry, jednu remízu a šest proher. V jarní části už byla naše bilance plusová tedy pět výher, jedna remíza a čtyři prohry. I tento vývoj vyprovokoval naši aktivitu k tomu, abychom získali právo na účast v nejvyšší ČESKÉ soutěži tedy v první lize žen.

Mladší dorostenky zářily od samého začátku, až do konce sezóny, když vybojovaly úžasné třetí místo druhé ligy. Navíc nám nejen v této kategorii skvěle zafungovala spolupráce s oddílem DHK Baník Most. Naše hráčky u nich sbíraly cenné zkušenosti v první lize a naopak některé jejich hráčky u nás znovu nabily hráčské sebevědomí a dokázaly se tak postavit velkým úkolům v jejich klubu.

V uplynulé sezóně zaznamenáváme i individuální úspěchy, kdy naše odchovankyně Barbora Tesařová získává s klubem DHK Baník Most v kategorii staršího dorostu titul mistra republiky, s interligovými ženami pak první místo v českém poháru, druhé místo v mezinárodní MOL lize a titul mistra republiky. S reprezentačním družstvem ČR W19 pak vybojovala krásné stříbro na Mistrovství Evropy skupiny B. Naše Kristýna Königová v průběhu sezóny bojovala o své místo v české reprezentaci W 17 a úspěšně. Tento tým navíc získal zlato na Mistroství Evropy skupiny B a postup do elitní skupiny. Díky tomu si Češky zahrají elitní divizi na mistrovství Evropy W17 2021, mistrovství Evropy W19 2021 a také na mistrovství světa W18 2020!

     

  • Zrodila se úzká spolupráce Házená Kynžvart a DHK Baník Most – co všechno nám přináší?

Tato spolupráce je pro oba kluby velmi cenná a výhodná. Naše hráčky mají otevřené dveře do vyšších soutěží, mají možnost trénovat u několikanásobného mistra republiky. Naopak klubu DHK Baník Most pomáhá naše spolupráce v zajištění zápasového zatížení některých hráček, které jsou připravovány pro vrcholové starty u nich. 

  • Jaké novinky nás čekají v sezoně 2019/2020?

Jak už jsem naznačil, náš tým žen vstupuje do této sezóny do nejvyšší ČESKÉ soutěže, do první ligy. Tomuto kroku předcházelo několik jiných. Ač se může zdát, že to spolu nesouvisí, tak prvním důležitým a vlastně převratným momentem pro náš klub byla uzavřená dohoda o budoucím dlouhodobém angažmá pana Jiřího Maršíka (rozhovor najdete zde). Ten k nám nastupuje jako šéftrenér mládeže, což je jeden z krůčků k profesionalizaci našeho klubu. Máme jasnou společnou vizi, podporovat v práci naše stávající skvělé trenéry, určovat jednotnou koncepci dovedností naší mládeže a vychovávat tak budoucí úspěšné hráčky ženského týmu. Další krok k nastartování nové budoucnosti byla dohoda s panem Mgr. Peterem Sabadkou, ten k nám nastupuje jako hlavní trenér našich žen. Součástí jeho práce je i vedení tréninkových jednotek staršího dorostu.

   

  • Jaké jsou ambice Házená Kynžvart v příští sezoně a z dlouhodobého pohledu?

Ty co nás znají už vědí, že se s našimi cíli neradi držíme při zemi. Příští sezóna je pro nás opět velká neznámá, máme nově sestavený tým žen i staršího dorostu. Naše ambice je jasná, naplnit halu na každé naše domácí utkání, hrát moderní rychlou házenou, na kterou budou naši fanoušci rádi chodit. Z dlouhodobého hlediska je pro nás důležité udržet první ligu žen a do pár let se pokusit z ní postoupit do nejvyšší MOL ligy. Druhou ligu staršího dorostu chceme odehrát v horní části tabulky. Věřím, že jsou to vysoké, ale reálné cíle.

  •  
  •  
  • Na jakých základech Házená Kynžvart stojí a jakým směrem se bude mládežnická základna rozvíjet?

Náš oddíl má vzácnou historii! Naši předchůdci nám zanechali skvělou pověst a odkaz příkladné práce s mládeží. K tomu vzhlížíme s respektem a pokorou. To je náš základní kámen, pokračovat co nejlépe v těchto odkazech a díky možnostem moderní doby je rozvíjet a povyšovat. Věříme, že mládež potřebuje pro zdravý vývoj své vzory. Já doufám, že jimi jsou naše výše zmíněné individuality a že se jim stane brzy náš budoucí úspěšný tým žen.

 

  • Na závěr jedno velké házenkářské kynžvartské přání ...

Přeji si, aby byla pro každou naší malou házenkářku dobrá výzva u nás dospět a v budoucnu se stát součástí týmu žen, a pro každé děvče z širokého  Mariánskolázeňska a dalšího okolí se stát naší házenkářkou a užít si tak dětství a dospívání naplno ve sportovním zdravém kolektivu s nespočetným množstvím zážitků.