AKTUALITA: Stále jsme spolu, i když jen na dálku!

20.03.2020 17:00

Že situace není standardní poprvé dopadlo na sportovní svět 2 .března 2020, kdy Bezpečností rada státu mj. rozhodla, že závod Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě 5. – 8. března  bude bez účasti diváků. V úterý 10. března došlo k přijetí dalších dvou mimořádných opatření v souvislosti s onemocněním COVID-19, a to zákaz všech hromadných akcí, kde je najednou více než 100 osob a také byla zakázaná osobní účast na výuce na školách. A to byl moment, který se již velmi dotýkal nás všech. V tuto chvíli to ještě vypadalo, že následující ligová utkání - ženy (aktuálně 4. místo) 14.března na DHC Plzeň a dorostenky (aktuálně 3. místo) 15. března v Pardubicích - se budou hrát jen se zajištěním omezeného množství diváků. K vidění byl na ČT Sport poslední zápas Extraligy mužů mezi týmy HCB Karviná - M.A.T. Plzeň, který měl být šlágrem předposledního kola základní části této soutěže, ovšem již se specifickou atmosférou úplně prázdného hlediště. Sportovnímu světu bylo jasné, že je zle. V tréninkovém procesu jsme v tuto chvíli měli ale ještě v úmyslu pokračovat, a to se zvýšenými hygienickými opatřeními. Středa 11. března byl nakonec na delší dobu poslední normální tréninkový den. Ve čtvrtek 12. března byl vyhlášen nouzový stav na celém území ČR a až do odvolání byly zakázány mj. sportovní akce s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob, ten den jsme také po 17 měsících provozu uzavřeli sportovní halu Milana Prokeše. Bohužel následně se ještě přitvrdilo a s účinností od 16. března do 24. března se zakázala přítomnost veřejnosti na vnitřních i venkovních sportovištích. Na stejnou dobu byl zároveň také zakázán volný pohyb osob na území celé ČR. Co bude dál?

Dle stanoviska ČSH ze dne 19. března je patrné, že o letošní sezoně nižších ligových soutěží, tzn. mj. také 1. ligy žen a 2. ligy starších dorostenek, bude rozhodnuto nejpozději do 31. března. Soutěže mládeže jsou až do odvolání zrušeny. Tato opatření se dotýkají samozřejmě také našich nesoutěžních akcí - již došlo k zrušení tradičního turnaje Prague Handball Cup hraného o velikonocích a minižákyně také přišly o účast na Minicupu v Praze na Hájích. Na osud dalších akcí zatím čekáme zj. na všemi oblíbený plzeňský turnaj Memoriál Karla Šulce, o němž bude rozhodnuto nejpozději do 15. dubna. V dohledu je samozřejmě také konání XLV. ročníku Kynžvartského poháru – Memoriálu Milana Prokeše, který měl stanoven termín konání na 12. - 14. června. V souvislosti s vývojem událostí bohužel nejsou prognózy vůbec příznivé a vše nasvědčuje tomu, že se bude opakovat po 33 letech situace z roku 1987, kdy se neuskutečnil 13. ročník turnaje z důvodů epidemii žloutenky.

Sportovní svět se se situací pere - UEFA oznámila, že fotbalové ME bude odloženo na příští rok 2021. Všechny anglické fotbalové soutěže se nebudou hrát minimálně do 30. dubna. Fanoušci formule 1 se po zrušení úvodních sedmi Velkých cen sezony dočkali náhražky ve formě virtuálních závodů, kterých se zúčastní i skuteční piloti F1. IIHF zrušila hokejové mistrovství světa ve Švýcarsku. Otazník stále visí nad letní olympiádou. Nejvyšší tuzemská volejbalová soutěž už se s jistotou neodehraje a skončí bez vyhlášení mistra pro ročník 2019/2020, obdobně je tomu u florbalu. EHF informovala o odložení všech mezinárodních zápasů a soutěží řízených EHF až do 12. dubna. Odložena jsou tak reprezentační utkání kvalifikace EURO 2020 žen mezi Českou republikou a Švédskem. V Německu a v Maďarsku není zatím definitivně rozhodnuto o tom, jak to bude s házenkářskými soutěžemi vypadat dál. Jak se aktuálně mají naši legionáři si můžete přečíst na svazových webových stránkách.

V soutěžní přestávce ČSH nabídl studijní materiály, které mohou využít především trenéři a mladí sportovci, ale také rodiče, jedná se metodické listy o Sportovní výživa pro začínající sportovce – ke stažení také na svazových webových stránkách.

A jak vypadá „hluché“ období v našich týmech? Ženy a starší dorostenky pracují pravidelně s programem  individuální přípravy, kterou se snaží svědomitě plnit. Podívat se můžete do galerie. Vývoj událostí však ovlivňuje naše životy komplexně. Jak situaci prožívá na příklad letošní maturantka Bára Tesařová? „Tak jelikož nastala tato ne moc příjemná situace, tak maturity jsou zatím ve hvězdách. Nikdo nám zatím nedokáže odpovědět, jak to bude. Já osobně jsem už z dělání úkolů do školy unavená. Ze školy mi každý den chodí spoustu úloh a zároveň příprava k maturitě. Také nám byly zrušeny tréninky, máme individuální přípravu. Jak bych popsala svůj den? Ráno vstanu, nasnídám se, celý den dělám úkoly, co máme zadané. Většinou se nestihnu ani naobědvat. A když dodělám školu, je pět odpoledne a jdu plnit individuální plán. Pak už mam čas se jen navečeřet a za chvilku zase jít spát. Abych byla upřímná, přijde mi to všechno těžší, než kdybych chodila normálně do školy v Mostě a sem dojížděla na tréninky.“ 

Do svých domovů odjely obě naše zahraniční hráčky, které byly při příjezdu zdravotně kontrolovány. Nastya Burdina je aktuálně na Ukrajině, kde je podle ní nemocných jen málo lidí nebo jsou ohniska nemoci v oblastech daleko od jejího místa pobytu.  Ale i tady platí karanténa a všechny sportovní haly jsou uzavřené.  To však nezasahuje do individuálního tréninku doma a na ulici. Rodina se při příjezdu bála, aby onemocnění nepřivezla sebou, ale naštěstí je vše v pořádku. Žaklina Mirković,je momentálně v 14-ti denní karanténě v Srbsku, kde je situace o něco horší. Je vyhlášen zákaz vycházení, není možné chodit ven, do obchodu může jen jeden z rodiny, vše je zavřené. V této oblasti je hodně infikovaných lidí, nejezdí autobusy, vlaky, nelétají letadla, zavřené jsou hranice a dodržování státních nařízení hlídá masivně policie. Lidi do 18 roků a přes 60 let vůbec nemůžou ven. Anička Schneiderová pracuje ve dvanáctihodinových směnách jako pečovatelka v místním Domově pro seniory, tito lidé jsou v tzv. první linii. V Domově byly velmi brzy zakázány návštěvy, protože se jedná o nejrizikovější skupinu osob, ale další opatření se ještě chystají, mluví se o týdenních nepřetržitých směnách. Svoji energii tak naše nejtrestanější hráčka momentálně přesouvá k těm, kteří jsou nejzanitelnější a za to jí patří velká poklona! Nejmladší členkou ženského týmu je Kristýna Königová, jak aktuální situaci vnímá ona? „Určitě to, že nám zavřeli halu a zakázali trénovat, nás neodradilo od toho, abysme na sobě dál makaly. Máme individuální plány od trenéra a každá je poctivě plníme. Všichni pevně doufáme, že se nám soutěže nezruší, a že se na hřišti uvidíme co nejdříve. Co se týče mistrovství světa dorostenek, které se mělo původně konat v Číně, ale kvůli koronaviru se přesunulo před pár týdny do Chorvatska - samozřejmě tyhle dvě lokality se nedají srovnávat. Všechny jsme se těšily na exotickou Čínu, ale situace je jasná. Momentálně se ale bojíme, jestli se vůbec mistrovství bude konat. To nic nemění na tom, že se poctivě připravuju a snažím se udržovat ve stejném tréninkovém režimu. Ať už posilováním v domácím prostředí nebo běháním v přírodě.“

A co naše hráčky mládežnických týmů? Trenéři ke svým svěřenkyním vyslali jasný vzkaz, aby se v rámci svých možností udržovaly v kondici, ale hlavně aby dodržovaly všechna nařízení, tak aby zůstaly zdravé. V tuto chvíli jde skutečně vše stranou, zdraví je základní předpoklad pro to, abychom se společně co nejdříve mohli vrátit k normálním životům a všemu co nás bavilo a naplňovalo. Všichni si vzájemně držíme palce a těšíme se na pozitivnější období, do kterého vlítneme určitě silnější a odolnější. A věříme, že vy všichni s námi!