Dvě želízka v ohni na nadcházející MS žen v házené 2021

05.04.2021 10:26

Pro nadcházející Mistroství světa házené, které se bude konat ve dnech 2. 12. 2021 – 19. 12. 2021 ve Španělsku, má Karlovarský kraj dvě želízka v ohni. Hned ve dvou týmech, a to českého národního celku, ale také ve slovenské reprezentaci, se objevují prvoligové hráčky Házená Kynžvart, které zároveň v jarní části sezony hostují a vypomáhají interligovému celku DHC Plzeň. Oba reprezentační týmy však musí ještě projít kvalifikačním dvojutkáním. V širší nominaci české reprezentace je teprve sedmnáctiletá Kristýna Königová a stabilní členkou slovenského výběru je Annamaria Patrnčiaková. Slovenky mají za sebou první úspěšné kolo kvalifikace, ze kterého Vám pár postřehů přinášíme prostřednictvím rozhovoru s Annoumarií Patrnčiakovou.

 

Jak těžké je v dnešní době odcestovat na reprezentační sraz na Slovensko?

Situace se zlepšuje, ale úplně jednoduché to v této době není. S reprezentačním dekretem, pracovními smlouvami a samozřejmě negativním covidovým testem, tak vše dobře dopadlo.  

Během reprezentační pauzy jste absolvovali kvalifikační fázi na MS 2021 konaného ve Španělsku, a to od pátku do neděle (19.- 21. 3. 2021) v Lucemburku. Čekaly Vás soupeřky z Ukrajiny, Izraele a Lucemburska. Muselo to být hodně náročné. Jaké jsou Vaše dojmy a jak se týmu a Vám samotné dařilo?

Ano odehráli jsme 3 kvalifikační zápasy, které skončily v náš prospěch. S určitostí můžu říct, že spokojnost byla. Ale s tím se nemůžeme uspokojit, protože nás čeká druhá fáze kvalifikace, kde nám bylo vylosováno Srbsko. Na tento dvojzápas se musíme co nejlepší připravit, abychom si mohli splnit sen a odjet na světový šampionát.

Pozn. Výsledky kvalifikačních utkání: Slovensko – Luxembursko 37:17 (16:10), Patrnčiaková 7; Slovensko – Izrael 37:19 (18:11), Patrnčiaková 5; Slovensko – Ukrajina 31:28 (14:13)

Největším soupeřem bude tým z Ukrajina, který jste však v kvalifikační fázi MS 2019 porazily 36:32 a Vy jste zaznamenala hned 4 branky. V čem byl ten aktuální zápas jiný?

Máme mladý perspektivní tým, takže jsem věřila, že se nám to podaří. A co se týká mna osobně, tak jsem ráda, že jsem svým výkonem mohla pomoct k celkovému dění. O své individuální spokojnosti nemluvím, protože vždy se dá, co zlepšovat.

Jak Vy sama hodnotíte uplynulou akci? Splnil slovenský tým očekávání?

Každý zápas je jiný. Tým prošel generační obměnou, ale musím konstatovat, že všechny hračky mají svoje kvality a velmi dobře se zhostily svých funkcí. Mezi základní sestavou a lavičkou nejsou výkonnostní rozdíly, v čemž si myslím, že bude tedy je naše síla.

Cíl byl jasný - postoupit z první fáze, a to se nám podařilo, takže to hodnotím pozitivně. Ale je to za námi, čeká nás další náročná práce, takže očekávání budou splněné, až zvládneme dvojzápas se Srbskem.

Pozn. Jaké šance mají slovenky v kvalifikačním utkání se Srbkami si můžete přečíst v článku na webu SZH zde.

Odjel slovenský národní tým žen v plné nejsilnější sestavě nebo některé klíčové hráčky chyběly ať už díky zranění nebo pandemické situaci týkající se koronaviru?

Do Luxemburska jsme odcestovali kromě dvou zraněných hráček v plné sestavě. Naštěstí nám koronavirus nezasáhl do dění. To bylo velmi důležité.

V rámci udržování herní pohody a kvality jste spolu s Kristýnou Königovou a Veronikou Dvořákovou nastoupily v rámci půlročního hostování k několika utkáním týmu hrajícího MOL ligu DHC Plzeň. Ta se pohybuje v druhé polovině tabulky a bojuje o co nejlepší postavení. Jak jste přivítala tuto možnost vrátit se do plnohodnotného zápasu, i když v dresu možná budoucího soupeře? Na svém kontě máte 33 branek za 5 odehraných utkání.

Bohužel situace nám nedovolila pokračovat v naší soutěži 1. lize žen. Takže tato možnost hostovat v Plzni, a zůstat v zápasovém vytížení, si myslím, že byla jednou z dobrých variant.

Slovenský národní tým pracoval během přípravy také s mentálním koučem. V čem konkrétně si máme tuto práci představit a jaký v ní vidíte přínos?

Pracovali jsme s mentálním koučem, se kterým pracují vrcholový sportovci. Z mého pohledu si myslím, že to byl velkým přínos pro celý reprezentační sraz. Je to velmi individuální, každý má nato svůj pohled. A to je dobrá otázka - Jak si představit jeho práci? - povím k tomu jen to, že to člověk musí zažít, aby pochopil…

Český ženský národní tým se zúčastnil světového šampionátu v tech 1995, 1997, 1999, 2003, 2013 a naposledy v roce 2017 v Německu, kde skončil na 8. místě. Slovenky mají na svém kontě jeden start, a to v roce 1995, kde se umístily na 12. příčce. Oběma týmům budeme v jejich kvalifikačních utkáních držet palce a věříme, že i pak následně při bojích ve Španělsku.

 

Zdroj: https://www.handball.cz/regiony/karlovarsky