Juniorské reprezentantky mají za sebou přípravu v Polsku. "Jestli bude MS a kdo jej bude hrát, je zatím ve hvězdách," mrzí Kristýnu Königovou z týmu Házené Kynžvart

16.12.2020 09:33

Zatímco vloni se mohly juniorské a seniorské reprezentace žen připravovat v rámci podzimního kempu v Chebu a účastnit se mezinárodního turnaje O Štít města v Chebu, letos muselo být vše jinak. Juniorky absolvovaly dvě přípravná utkání v Polsku a nejen o nich si můžete přečíst v rozhovoru s Kristýnou Königovou, juniorskou reprezentantkou ČR a hráčkou týmu Házená Kynžvart.

 

Kristýno, než se přesuneme k aktuálnímu reprezentačnímu kempu juniorek spojenému s dvěma přátelskými utkáními v Polsku, pojďme se podívat co tomu předcházelo. Máte za sebou velmi těžkou letní klubovou přípravu s Házená Kynžvart, na kterou navázaly odpovídající skvělé výsledky v 1. lize i 2. starší dorostenecké lize, ale bohužel momentálně není kámen na kameni. Soutěže stojí, tréninky je možné absolvovat ve velmi omezených podmínkách. Jak jste se od začátku podzimního nouzového stavu udržovala v kondici, měla jste možnost trénovat?

Možnost trénovat byla. Dostaly jsme od pana trenéra individuální plány a plnily je každý den. Ze začátku byly velmi dobré podmínky na to trénovat venku. Takže jsme běhaly, běhaly a běhaly. Já jsem se osobně snažila běhat venku co nejdéle to šlo, plus jsem k tomu připojila i posilování, ať už s nářadím nebo s vlastním tělem.

Jak vy sama prožíváte tuhle divnou dobu? Aktuální situace ovlivňuje nejen sport, ale životy náš všech vůbec.

Na distanční výuku jsem si rychle zvykla, nevadilo by mi, kdyby to takhle ještě nějakou chvíli zůstalo. Mám díky tomu více času na sebe. To, že se omezil sport, mi už vadí více. Házená, zápasy i tréninky mi chybí, nejen ta dřina, ale i holky v týmu.

 

 

Jak probíhaly přípravy těsně před zahájením reprezentačního kempu? Předpokládám, že jste museli absolvovat covid testy a přišla určitě i nějaká další speciální opatření.

Ano, testy jsme musely mít každá. Bylo potřeba mít výsledek testu starý nejdéle 72 hodin. Do Polska jsme odjeli autobusem a samozřejmě, jak už je dnes “normální”, museli jsme mít všude roušky. Ubytovaní jsme byli ve městě Szczyrk ve sportovním centru, kde jsme byli v tzv. bublině. I tam jsme se museli pohybovat se zakrytými ústy a nosem všude mimo náš pokoj. Z kempu nikdo kvůli covid-19 odjet nemusel. Jedna spoluhráčka kemp nedokončila kvůli zranění a předčasně odcestovala domu.

Každý den jsme měli dva tréninky, které byly zaměřené na sehraní se v útoku a na přechod do první a druhé vlny. Náš kondiční trenér nám nově zařadil i posilovnu, kde nám ukázal, co po nás přesně chce, a co chce abychom se snažily plnit individuálně popřípadě v klubech. V pátek a v sobotu jsme odehráli přípravná utkání s výběrem Polska. Bohužel výsledek v obou zápasech byl ve prospěch Polek. V pondělí jsme se z Polska měli přesunout do Olomouce, kde měl kemp probíhat až do středy 2.12.2020. Bohužel tomu tak kvůli vládním opatřením nebylo. Takže jsme dopoledne měli poslední trénink, kde si nás trenéři otestovali ne příliš oblíbeným beep testem, pak následovala gymnastika a lehká posilovna. Po obědě jsme nasedli do autobusu a cestovali do Česka, kde jsme znova absolvovali testy na covid-19. Znova jsme byly všechny negativní. Pak už každá jela po své ose domů.

Vaše kategorie si vybojovala postup na MS dorostenek, které mělo proběhnout v létě v Číně. Určitě by to byl jeden z vašich vysněných házenkářských vrcholů. To se však nestalo, akce byla již čtyřikrát přesunuta. Máte nějaké aktuální informace, co se bude dít? Posune se Váš úspěch na další kategorii?

Spíše nic nevíme, než víme. Myslím, že naposledy bylo MS přesunuto na rok 2021. Jestli bude nebo nebude a jaká kategorie ho bude hrát, je ve hvězdách.

V Polsku se vám bohužel moc nedařilo. První utkání skončilo 21:28, ty sama si zaznamenala 1 branku, druhé utkání bylo o poznání lepší, ale výsledek 19:23 vyzněl bohužel také v náš neprospěch. V čem vidíte příčiny? Chybí vám některé stabilní hráčky v týmu a proč?

Bylo znát, že Polky byly oproti nám pořád v tréninkovém a herním procesu, na to se ale každopádně nemůžeme moc vymlouvat. Hold se někdy vše nepovede podle představ. Na kemp byla nominovaná i Lucka Fleková, která ale nepřijela z důvodu zranění a zdravotních potíží. Jinak jsme byly všechny.

Jak na tom byl s tréninkovou přípravou zbytek týmu? Nastupují všechny hráčky v MOL klubech, tzn. že mohly již zahájit plnou přípravu a naskočit do prvních ligových utkání?

Ano, 90% holek už mělo za sebou dva týdny tréninku a některé dokonce i zápasy.

Se stejným soupeřem jste odehrály dvě přátelská utkání v říjnu letošního roku, bilance byla mnohem příznivější, první zápas skončilo těsně o branku pro Polky, ale druhý vyzněl jednoznačně pro Vás 37:20. Jaké byly rozdíly v těchto dvou dvojzápasech? Jeli jste tzv. na vítězství nebo šlo o vyzkoušení herních kvalit celého osazenstva týmu?

Myslím si, že v říjnu byl náš tým, co se týče herních kvalit, lepší. Měly jsme za sebou daleko více tréninků, zápasů, jak v letní přípravě, tak normálně v soutěži. Teď bylo vidět, že pro některé holky to byly první zápasy po vynucené “korona pauze”, stejně tak jako i pro mě.

Nastupujete stabilně v základní sestavě reprezentačního týmu juniorek. Jak se v týmu cítíte? Jaké to je oblékat dres se lvíčkem na prsou? Od září máte také nový realizační tým, nastaly v souvislosti s tím nějaké změny?

V týmu se cítím teď už mnohem jistější než na začátku. Pro mě je každý sraz, každý trénink i každý zápas za českou reprezentaci pocta. Změny nastaly určitě. Nový trenér se snaží rozšířit náš kádr o více šikovných hráček. Také má trochu jiný systém hry a taktiky. Myslím si, že nám to vyhovuje, jen se v tom musíme trochu více sehrát.

Jak se vy sama koncentrujete před zápasem, máte nějaké rituály? A naopak jak regenerujete po utkání? Drží se vás dojmy v hlavě dlouho? Rozebíráte chyby s někým?

Nějaké stálý rituál asi nemám. Jediné, co dodržuji před každým zápasem, je, že si první obleču levou ponožku a levou botu. Dojmy ze zápasu mám v hlavě většinou dlouho. Říkám si, co bych měla zlepšit apod. Většinou zápasy rozebírám s tátou.

V týmu se objevila také odchovankyně chebské házené brankářka Jana Kašparová, která aktuálně nastupuje za DHK Baník Most. Mezi náhradnicemi bohužel nakonec zůstala vaše týmová kolegyně brankářka Adéla Srpová z Házená Kynžvart.

S Janou se známe dlouho, hrály jsme spolu od mladších žaček tehdy ve spojeném týmu Kynžvartu a Chebu pod názvem CheLK. Jednu sezonu spolu strávily i v klubu DHK Baník Most. I s Adélkou se známe dlouho. Jako mladší jsme proti sobě hrávaly. Poslední tři roky sdílíme jeden tým. Dříve Most, nyní Kynžvart. Jsme takový parťáci, jak na hřišti, tak i mimo něj.

 

Děkujeme za reprezentaci Kralovarského kraje!

 

Zdroj: https://www.handball.cz/aktuality/karlovarsky