Šárka Kapusniaková zahájila svou reprezentační cestu, kterou by ráda v budoucnu završila účastí na olympiádě

28.12.2020 11:44

Šárka Kapusniaková, hráčka týmu starších dorostenek a žen Házená Kynžvart, se spolu se svými reprezentačními spoluhráčkami zúčastnila těsně před vánoci týdenní tréninkové přípravy v Polsku. V jejím závěru sehrálo družstvo v Polsku také své první mezinárodní zápasy a Šárka se teď podělila o své dojmy a první reprezentační zkušenosti, které přicházejí navzdory všem vládním nařízením a době koronaviru, nad kterou je podle Šárky potřeba mít zejména nadhled.

Šárko, máte za sebou reprezentační kemp dorostenek spojený se dvěma přátelskými utkáními v Polsku. Přibližte, prosím, co tomu předcházelo? Jaká byla cesta do reprezentačního družstva a kolik reprezentačních srazů jste už absolvovala?

Na úplném začátku proběhly krajské výběry, ze kterých se vybraly hráčky na kemp házenkářských nadějí v Nymburku. Poté se uskutečnil mini kemp, po kterém následovala první mezinárodní akce hráček ročníku 2004, a to v prosinci 2019 v Polsku. To byla moje první reprezentační zkušenost, následovala dlouhá stopka, díky covidu, a můj další sraz přišel až teď.

Jak si utkání v reprezentačním dresu užíváte? Co to pro vás znamená být reprezentantkou ČR? Jak se v týmu cítíte?

Reprezentovat Českou republiku je pro mě opravdu čest, které si nesmírně vážím. Každé utkání v reprezentačním dresu si užívám, jak to jde. V týmu jsou skvělé holky, a i přes to, že jsme se s některými viděly poprvé,  skvěle jsme si rozuměly.

 

Jaké akce čekají reprezentační tým dorostenek v roce 2021, předpokládejme, že za normálního stavu?

Hlavní akcí v roce 2021 by mělo být mistrovství Evropy W17 v Černé Hoře, k tomu by mělo být ještě pár tréninkových kempů a mezinárodních utkání.

A co vaše vysněná sportovní akce? Nedávno proběhlo ME žen v Dánsku, sledovala jste utkání?

Myslím si, že jako u většiny házenkářů je to mistrovství světa nebo olympiáda. Ano utkáni jsem sledovala, ať už z domova nebo se spoluhráčkami v Polsku.

Jak probíhal aktuální reprezentační sraz v Polsku? Čekala vás také tzv. bublina a nějaké striktní omezení? A jak jste se udržovala v kondici během vynucené „korona virové“ pauzy? Jak se vám v Polsku dařilo a s jakými dojmy se vracíte?

Na sraz jsme všichni přijeli s negativním testem. Po dobu pobytu jsme se pohybovali jen v hale nebo na hotelu a všude jsme nosili roušky.  Testováni jsme pak byli i po příjezdu zpět do ČR.

Během koronavirové pauzy jsme dostaly od trenéra individuální plány, které jsem se snažila poctivě plnit. Bohužel jsem se musela hodně spoléhat na počasí. Hodně jsem běhala, jezdila na kole a posilovala se svojí váhou, nic jiného se moc dělat nedalo.

V Polsku na nás byl dvouměsíční výpadek házené docela znát. V prvním utkání to bylo spíše o tom, dostat se zase do zápasového tempa. Pro některé hráčky to byl první mezinárodní start, a tak byla trochu vidět počáteční nervozita. Konečný výsledek vyzněl ve prospěch polských hráček 31:22. Druhý zápas byl o poznání lepší a přinesl pro nás vítězství 26:25. Začaly jsme se více pohybovat v obraně a organizovat v útoku, což se projevilo i na výsledku. Vracíme se hlavně s novými zkušenostmi.

Žijeme v divné době. Jak vy sama to prožíváte? Aktuální situace ovlivňuje nejen sport, ale životy náš všech vůbec.

Člověk už si po více než půl roce zvyknul na nějaká ta omezení. Důležitý je podle mě nadhled. Doufám, že se situace co nejdřív zlepší, abychom mohli zase v klidu trénovat a normálně žít.

Ve svém klubu Házená Kynžvart máte přidělený statut ČSH VJ (výjimečný jedinec), tzn. že i když jste ročník narození 2004 spadající do kategorie mladšího dorostu, nastupujete pravidelně v utkáních 1. ligy žen, kde jste během 5 utkání nastřílela 10 branek. V čem vidíte přínos tohoto posunu a v čem svou výjimečnost?

Přínos určitě vidím v kvalitě tréninků a větší konkurenci. Člověk se musí více snažit, aby udržel krok se staršími spoluhráčkami, a to ho nutí na sobě víc makat. Výjimečnost v sobě popravdě žádnou nevidím. Jen dělám to, co mě baví a naplňuje a snažím se tomu dát co nejvíc. S házenou jsem začala ve 3. třídě, kdy mě přemluvily spolužačky, abych se šla podívat aspoň na jeden trénink. Trénink, který tenkrát vedl Vladimír König (nynější předseda KVKSH a trenér staršího dorosteneckého týmu), mě hned zaujal a v kolektivu se mi taky líbilo, tak jsem přišla znova. Mým házenkářským životem mě vedlo ale více trenérů, každý z nich mi něco předal a jsem jim za to všem vděčná.

Jak se koncentrujete před zápasem, máte nějaké rituály? A naopak jak regenerujete po utkání? Drží se Vás dojmy v hlavě dlouho? Rozebíráte chyby s někým?

Žádné výjimečné rituály nemám. Před zápasem je pro mě důležité se dobře vyspat a najíst. Po utkání se většinou jen protáhnu a jdu odpočívat. Dojmy se mě drží dlouho, hlavně po prohraném zápase, kdy přemýšlím, co jsem udělala špatně a co bych změnila. Chyby s nikým moc nerozebírám.

V kompletní nominaci týmu je také také odchovankyně chebské házené, aktuálně hráčka Házená Kynžvart Klára Matějovicová, která v této sezoně ještě hostuje v 1. lize mladšího dorostu týmu DHC Plzeň.  V celkově 10 odehraných podzimních utkání nastřílela 63 branek a její herní výkony určitě vyčnívají. V Polsku nyní nebyla. Jak je ale důležité mít v reprezentačním týmu svého parťáka z domácího prostředí?

Určitě je výhoda mít v reprezentačním týmu někoho z domácího prostředí. Člověk není na všechno sám a má se s kým poradit. Přestože nebyla v Polsku, doufám, že někdy budeme mít možnost si spolu nějaké to reprezentační utkání zahrát.

Zdroj: https://www.handball.cz/aktualita/rozhovor-kapusniakova-reprezentantka-hazena-kynzvart