ZAJÍMAVOST: Jaké byly olympiády s českou házenkářskou účastí?

13.07.2016 22:57

Rio se blíží, stejně jako prezentace házené v olympijských parcích napříč Českou republikou. Jaké byly olympiády s českou házenkářskou účastí? ČSH si to připomeneme v letním seriálu článků a rozhovorů.

Házená v podobě handballu hraného dle severských pravidel se do programu her letní olympiády dostala před 44 lety, kdy měla v podání mužů premiéru na olympiádě v Mnichově. O čtyři roky později byl odehrán první olympijský turnaj házenkářek v Montrealu a lze říci, že až do rozpadu společného státu Čechů a Slováků přinášel handball našim sportovním fanouškům radostná očekávání boje o nejvyšší příčky.

 

Československá reprezentace házenkářů pod vedenmí kouče Jiřího Víchy se pyšní medailemi z LOH 1972 v Mnichově.

 

Svůj podíl měla na tom hned první účast československé reprezentace pod pěti kruhy, ve zmiňovaném Mnichově. Tým vedený koučem Jiřím Víchou, který si v rámci své koncepce dovolil tak překvapivý tah, jako neúčast nejlepšího tuzemského střelce a jednoho ze strůjců zlata z MS 1967 Václava Dudy, dokráčel až do finále. Tam sice nestačil na Jugoslávii, ale dosáhl na fantastické stříbro. Házená tak od počátku svého olympijského života začala být spojována s českými medailovými sny. Ty už se ale nikdy nepodařilo naplnit, ani na LOH 1988 v jihokorejském Soulu, kde měly k medailím blízko jak muži tak ženy. Kapitolou samou pro sebe plnou "kdyby" je pak předchozí olympijský cyklus, v němž země Východního bloku téměř do jedné neodcestovaly do Los Angeles, čímž "protestovaly" proti předchozímu postoji Západu k olympiádě v Moskvě. Pro naši házenou, která si sebevědomí na jaře roku 1984 řádně zvýšila triumfem Dukly Praha v PMEZ, to byla těžká rána a z přímých účastníků asi těžko kdy vyprchá hořkost a zmar z doby, kdy politická rozhodnutí hatila sportovní ambice a sny.

Za LOH s českou házenkářskou účastí se během léta budeme otáčet v sérii rozhovorů s přímými účastníky všech olympiád, nejen té mnichovské. Protože generace našich, v tomto případě československých, házenkářek a házenkářů se se lvíčkem na prsou se pokoušely na stříbrnou premiéru v Mnichově navázat a pod pěti kruhy svedly řadu bitev, které by neměly být zapomenuty ani v době, kdy jedinými českými účastníky házenkářského olympijského turnaje zůstali naši rozhodčí.

 

Mnichov 1972. Atentát, ale také československé házenkářské stříbro

Montreal "necinknul"

Královna Alžběta i setkání s emigranty

Zdroj: www.chf.cz