Kynžvartský pohár

Memoriál Milana Prokeše

Ocenění přebírali z rukou prezidenta Českého svazu házené Radka Bendla a primátorky Karlovarského kraje Mgr. Jany Vildumetzové ředitel turnaje Vladimír König spolu s Danielou Radovou a Jaroslavem Prokešem. Slavnostní vyhlášení ankety proběhlo v rámci mezinárodního turnaje „O štít města Chebu“ v KC Svoboda tento pátek 25.11.2016. Záznam z předávání cen byl k vidění na ČT4 Sport během přímého přenosu reprezentačního utkání žen ČR – Norsko.

Velké poděkování a zásluhu na tomto ocenění mají zejména všichni naši partneři a sponzoři, celý organizační tým spolu s početnou skupinou dobrovolníků, ale samozřejmě také všichni účastníci, kteří na turnaji vždy vytvoří skvělou sportovní atmosféru.

Přenést pocity z daného okamžiku by bylo velmi těžké. Převládala neskutečná radost, hrdost, zadostiučinění, ale také odpovědnost do dalších let! Po převzetí ceny se strhla lavina velmi povzbudivých gratulací v sále, ale také zvenčí. To vše jen podtrhlo tuto jedinečnou atmosféru, na kterou se nezapomíná. Ocitli jsme se skutečně v té nejlepší společnosti české házené!

Další informace najdete v článku na webu ČSH.

Memoriál je vzpomínkou na muže, který stál v roce 1970  zrodu oddílu základní tělovýchovné jednoty v Lázních Kynžvart.

Kynžvartský pohár přepisuje své dějiny - název turnaje se mění na Kynžvartský pohár - Memoriál Milana Prokeše!

Následkem smutné události, změnil jubilejní 40. ročník turnaje své jméno. Do názvu oblíbené tradiční mládežnické akce se přidává dovětek „Memoriál Milana Prokeše“. Memoriál je vzpomínkou na muže, který stál v roce 1970 u zrodu oddílu základní tělovýchovné jednoty v Lázních Kynžvart. Po pětiletém fungování oddílu pak proběhl v roce 1975 historicky první ročník Kynžvartského poháru, u kterého opět nechyběl Milan Prokeš, jenž se tak stal na dlouhá léta hlavním organizátorem této nejen mládeží vyhledávané akce. V souvislosti s dlouholetou organizací nesmíme zapomínat ani na další postupně se přidávající nadšence (Jaroslava Prokeše, Jiřího Šípana a Vladimíra Königa a vedle nich také Zdenka Matušku a Vladimíra Königa staršího), kteří pomáhali s mediální podporou turnaje.

Pojďme trochu zavzpomínat a přiblížit si uplynulá léta Kynžvartského poháru

Nejprve si povíme něco málo o založení kynžvartského klubu. Se samotným vznikem v roce 1970 velice pomohl oddíl házené Lokomotivy Cheb, kde bylo tehdy tréninkové středisko mládeže. Cvičilo se v malé tělocvičně staré školy, za pochodu se učila pravidla házené a nakonec bylo přihlášeno první kynžvartské družstvo do okresního přeboru mladších žaček v sezóně 1970/1971. Po přibližně 10 letech družstvo TJ Sokol Lázně Kynžvart postoupilo do dorostenecké ligy, kterou hrálo pravidelně až do doby, kdy se povinností stalo halové prostředí.

Podíváme-li se do historie samotného turnaje, nesmíme zapomenout na fakt, že v prvopočátku turnaje se účastnila pouze družstva z okolních míst Kynžvartu (Aš, Skalná, Luby, Cheb), většina těchto oddílů je však již dávno zaniklých. Původním termínem konání byl poslední prázdninový týden a tak byl turnaj považován za herní přípravu před novou sezónou. Se stoupajícím zájmem o účast v Kynžvartském poháru se změnil nejen termín, ale také délka celého turnaje, který trval celých pět dní ihned po předání závěrečného školního vysvědčení. Dnes, v  době kdy se Kynžvartský pohár usadil do termínové listiny v  prvním červnovém víkendu, se dá říci, že účast na Kynžvartském poháru je krásným  zakončením a oslavou uběhlé sezóny a malé házenkářky jej dostávají vlastně za odměnu.

Přestože je Kynžvartský pohár turnajem venkovním a hraje se pro házenkáře na ne moc oblíbených površích (do loňského roku dvě asfaltová hřiště, z nichž jedno bylo v roce 2014 rekonstruováno a byl položen nový umělý povrch), získal si turnaj nemalou oblibu házenkářské komunity. Mezi účastníky, kteří se na turnaj rádi vracejí, můžeme počítat zástupce z Mostu, Pardubic, Turnova, Olomouce, Plzně, Chebu a Prahy. V Kynžvartu jsme v minulosti mohli narazit i na zahraniční týmy z Německa (Erfurt, Rostock), Dánska (Aalborg), Slovenska (Poprad, Košice, Bratislava).

Zabrousíme-li do zajímavostí „KYPu“, jako první musíme poukázat na fakt, že v historii turnaje nenajdete 13. ročník!!! Proč? Odpověď je snadná. 13. ročník turnaje se v roce 1987 neuskutečnil z důvodů epidemii žloutenky. Vzhledem k  tomu, že se jednalo o „smolnou třináctku“, organizátoři se v následujícím roce rozhodli odehrát hned ročník čtrnáctý!!! Druhá zajímavost z historie turnaje se datuje k jubilejnímu 15.ročníku, kdy v roce 1990 pan Prokeš st. odeslal osobní pozvánku na návštěvu turnaje tehdejšímu porevolučnímu prezidentovi Václavu Havlovi, který se z důvodů časové vytíženosti bohužel omluvil, ale popřál všem radost ze sportovního zápolení a také úspěch pořádajícímu oddílu. Říká se, do třetice všeho dobrého. Tím dobrým se v rámci 20. ročníku (1995) stala svatba Jaroslava Prokeše s tehdejší hráčkou kynžvartské házené Marií Siczovou, která proběhla přímo na hřišti, za nadšených ovací všech účastníků a četného zástupu diváků, v  přestávce mezi turnajovými zápasy.

Pokud jsme zde mluvili o tom, že je tento turnaj odměnou pro samotné malé házenkářky, nesmíme opomíjet jeho neodmyslitelnou součást, a to pestrý doprovodný program. Ten by však nemohl existovat bez velké podpory sponzorů! Těmi nejtradičnějšími sponzory turnaje jsou společnost Eutit s.r.o. a samozřejmě Město Lázně Kynžvart v popředí se starostou, jehož milou povinností je turnaj každý rok zahajovat. Od roku 2000 se klub také opírá o velkou podporu společnosti D-produkt s.r.o.!

Díky těmto partnerům turnaje se mohou všichni účastníci vždy těšit na spoustu zábavy, která je zatím z důvodů překvapení zahalena pod roušku tajemství. Pamětníci si ale jistě vzpomenouna volbu Miss, noční návštěvu zpívající fontány v Mariánských Lázních, prohlídku místního zámku, ohňostroj . Ani letos nebude chybět vynikající velký koláč, který obdrží každé družstvo hned při slavnostním zahájení turnaje, stejně tak se nezapomene na nejtrestanější hráčku každé kategorie, která dostane odměnu ve formě pichlavého kaktusu. Tou nejvyhledávanější turnajovou tradicí však zůstává Pohárový expres, což je speciální novinové vydání vycházející v průběhu turnaje, kde se objevují fotky, glosy nebo statistiky právě proběhlého hracího dne.

Pokud se chcete o Kynžvartského poháru dozvědět více, sledujte také naše facebookové stránky, na kterých vám budeme průběžně přinášet nové a nové informace.

Facebook Kynžvartského poháru