4. 9. 202116:00

Tým žen vstoupil v sobotu 4.9.2021 do historické sezóny 2021/2022. Házená Kynžvart je poprvé účastníkem nejvyšší česko-slovensko-polské soutěže v házené žen nazvané MOL liga. Jeho prvním soupeřem se stal HC DAC Dunajská Streda, výrazný aspirant na letošní interligový titul. Konečný výsledek utkání vyzněl ve prospěch našeho soupeře 26:23 (13:7), ale herní projev a morálka našeho týmu vysoce převyšovala nad případným zklamáním ze skutečnosti, že z prvního interligového klání domů dva body nevezeme.

Trenér A-týmu Peter Sabadka odjížděl na Slovensko s těmito pocity: “Před zahajovacím utkání v Dunajské Stredě se velmi těšíme na historický vstup Házená Kynžvart do MOL ligy. Družstvo odvedlo velký kus práce v letní přípravě, s radostí konstatujeme, že jsme s přístupem hráček velmi spokojeni. Přejeme si, aby se nám vyhýbala zranění, tomu jsme také přizpůsobili náročnou přípravu. Rádi bychom se prezentovali moderním, atraktivním stylem hry, který bude diváka bavit. Dunajskou Stredu akceptujeme jako mimořádně silného protivníka v samotné naší interligové premiéře a respektujeme jeho kvality. Jedná se výrazného aspiranta na vítězství v letošním ročníku interligy. Na jeho půdě jsme měli možnost odehrát jeden přípravný zápas, který se nám nesmírně podařil, avšak jsme si velmi dobře vědomi toho,  že se jednalo pouze o přípravu. Věříme, že podáme i nyní minimálně tak kvalitní výkon jako v zápase.”

Samotný průběh utkání mohli naši příznivci sledovat v přímém přenosu na nike.sk. Za delší konec tahaly po celou dobu v utkání naše soupeřky, které ale neměly až do konce zápasu jistotu dvoubodové výhry – vývoj utkání 5-0, 6:4, 8:6, 13:7, 16:8, 19:11, 20:12, 25:18, 26:19, 26:23. Zápis z utkání k nahlédnutí na svazovém webu.

Jak samotný průběh prémiového utkání vidí trenér týmu Peter Sabadka? “Zápas nám ukázal přesně to, co jsme předpokládali. V samotném úvodu střetnutí jsme si vybrali nováčkovskou daň. Bylo otázkou času, kdy vstřelíme první interligový gól pro Házenou Kynžvart. Na branku soupeře jsme vyslali mnoho střel, které postupně likvidovala Viktória Oguntoye, nejlepší slovenská házenkářka roku 2020. Skórovat se nám podařilo až v 9.minutě utkání z rukou Martiny Weisenbilderové. V první fázi nás trápila střelecké efektivita, soupeř se tak dostal do vedení 5:0. Brankovou šňůru hráček Dunajské Stredy jsme přerušili až s oddechovým časem s vědomím, že obranná práce našeho týmu měla svou kvalitu, ale s jasným pokynem na zlepšení v útoku, kde je nutné být mnohem více efektivnější. Následně přišla naše první skvělá část a ve 13.minutě svítilo na ukazateli skóre 6:4. Poté se projevila naše nízká střelecká potence v podobě jednoho z neproměněných sedmimetrových hodů. V tomto duchu se ubíral celý zápas – během prvního poločasu jsme na branku soupeře vystřeli 21 střel, z toho jen 7 bylo úspěšných, což značí nízké procento střelecké úspěšnosti. Do začátku druhého poločasu bylo nutné zopakovat oddechový čas, protože jsme v předchozí fázi nevyužili naše přečíslení a zbrkle jsme dávali nepovedené míče do pivota, soupeři jsme tak dali šanci odskočit na 12:6. ”

Radost dělala trenérovi nejen část obranná, ale také duch týmu a jeho vysoká fyzická připravenost. Peter Sabadka ve svém hodnocení pokračuje ve výčtu pozitivních hledisek utkání. “Z pohledu obranné fáze panuje spokojenost, obrana šlapala. Dokázali jsme držet takto kvalitního soupeře na poločasových 13 gólech, a to je pro náš tým perfektní vizitka. V útočné činnosti jsme navíc nedělali zbytečné vynucené technické chyby, a tím jsme vymazali první vlnu soupeře. To, že jsme soupeře nepustili do jeho “smrtící” první vlny, kde vynikají jejich skvělá  křídla Réka Bízik a Kata Juhos, považuji za klíčový moment. Do druhého poločasu jsme velmi racionálně vyhodnotili, že je nutné využít při útočné fázi celou šířku hřiště, zlepšila se celkově souhra týmu, začali jsme být střelecky efektivní a v samotném závěru jsme vystupňovali naši zlepšenou útočnou fázi druhé a třetí vlny. Závěr klání se nám podařilo vyhrát 4:0. Na konci jsme byli schopni prokázat naši velmi dobrou fyzickou připravenost a sílu nátlakové druhé vlny.”

Jaké celkový dojem nechal na trenérovi Peterovi Sabadkovi úvodní duel Házená Kynžvart v MOL lize? “Vyzdvihnout je potřeba kolektiv! Tým fungoval skvěle, souhra hráček na hřišti a lavičce velmi pozitivně ovlivnila utkání. Z celého týmu vyzařovala jiskra, pozitivní duch týmu se přenesl z lavičky do hry. Je nutné poděkovat týmu za jeho morální sílu, což  je pro jeho budoucí projev velmi důležité. Z takových základů můžeme velmi dobře vycházet do dalších zápasů. Děvčata udělala velký kus práce v přípravě, během které do sebe musela absorbovat vysoký objem zátěže.”

V sobotu 11.9.2021 od 16:00 hodin vypukne ve sportovní hale Milana Prokše v Lázních Kynžvart v rámci 2. kola MOL ligy první domácí střetnutí. Soupeřem našemu týmu bude Handball PSG Zlín, který si v úvodním kole poradil hladce s nováčkem soutěže AHT HC Tatran Stupava 34:16. Má Peter Sabadka už myšlenky na další pokračování soutěže? “Zápas v Dunajské Stredě jsme pojali tak, abychom si vytvořili tu správnou atmosféru na další domácí utkání, které vnímáme jako velmi náročné. Zlín je stabilní účastník MOL ligy s pevným kádrem hráček. O víkendu vyhrál vysoko na Stupovou a dokázal tak, že je dobře na soutěž připraven. I my jsme si chtěli úvodním měřením sil vytvořit herní pohodu pro první domácí představení, a to se nám, myslím, povedlo. Pozice jsou otevřené.”

Zajistěte si své místo v hledišti díky koupi permanentky, které jsou v prodeji v restauraci Penzionu nad halou, samotné vstupenky pak přímo na místě před utkáním. Sportovní hala je pro diváky otevřená od 15:00 hodin.

Článek na webu ČSH – shrnutí 1. kola MOL ligy.

Média o nás napsali: iDNES, Chebský deník