A-TÝM, Aktuality

Historická premiéra se blíží. Lázně Kynžvart vyhlížejí interligu

Už v sobotu vstoupí házenkářky Sokola Lázně Kynžvart v Dunajské Stredě do interligy, nejvyšší česko-slovenské soutěže. Příprava už končí, jejím stěžejním bodem bylo soustředění na jihu Slovenska. Stejně jako loni zahájily herní přípravu házenkářky Sokola Lázně Kynžvart duely s českými vicemistryněmi DHC Slavia Praha. Na rozdíl od loňska ji i se stejným soupeřem zakončili. V sobotu už nastoupí k historické premiéře v česko-slovenské interlize v Dunajské Stredě.

Soustředění na jihu Slovenska

Na tu se velice intenzivně připravovaly. Stěžejním bodem bylo soustředění právě v Dunajské Stredě v první polovině srpna. „Hodnotíme jej velmi pozitivně. Měli jsme velmi zajímavou zápasovou konfrontaci se silnými soupeři,“ pochvaluje si kynžvartský trenér Peter Sabadka. Kynžvart hrál nejprve dva zápasy v Šale s místním účastníkem interligy HK Slovan Duslo Šala. První utkání dokázal vyhrát 31:32 (17:14) a ve druhém podlehl 26:19. „Povedlo se nám v úvodním zápase soupeře, který v poločase vedl, překvapit. Ve druhém zápase dostala větší prostor celá šířka kádru, čehož soupeř využil,“ komentuje Peter Sabadka. Následně konfrontace s domácím HC DAC Dunajská Streda, vicemistrem Slovenska s výsledkem 30:27. „V průběhu zápasu jsme dlouho vedli, před poločasem 12:8. Soupeř potom využil zranění Weisenbilderové a srovnal. Ve druhé půli Weisinbilderová znovu nastoupila a do 53. minuty jsme vedli. Podali jsme velmi dobrý výkon ve všech činnostech. Následně se Weis znovu zranila, po tvrdém úderu do krku, a domácí toho využili,“ popisuje trenér.

Hrály také v chrámu házené

V rámci soustředění si kynžvartské házenkářky odskočily i do Maďarska. „Hráli jsme v chrámu ženské házené, Audi aréně Györ s místními juniorkami,“ říká Sabadka. A Györi Audi ETO KC porazily 27:20 (12:11). „Dynamický, rychlý zápas. V úvodu jsme nezachytili jejich tempo a soupeř byl velmi rychlý, prohrávali jsme 8:3. Ve druhé části poločasu jsme otočili průběh v náš prospěch. Podali jsme jeden z nejlepších výkonů, působili velmi dynamicky, adaptovali se na pohyb soupeře a přidali naše herní kvality,“ pochvaluje si. Na řadu přišla i zajímavá konfrontace nováčků interligy z české i slovenské strany. Pro Západočešky příznivá. HC Tatran Stupava Kynžvart porazil 42:21. „Pokračovali jsme v tom trendu, co jsme si stanovili a jasně jsme dominovali. Velký rozdíl v konfrontaci nováčků nás těší.“

Vhod přišla i regenerace

Během zpáteční cesty se Kynžvart ještě zastavil na dva dny v Praze. Na programu byl dvoudenní rehabilitační, rekondiční mikroblok. „Využili jsme výborné podmínky, děvčata si odpočinula, zotavila se, dala zdravotně do pořádku,“ pochvaluje si Peter Sabadka.

Konfrontace se zahraničím

V dalších dnech přišly další přípravné zápasy za západní hranicí. V německém Görlitzu vyhrály výrazným, pětadvacetigólovým rozdílem. Na půdě bundesligového Regensburgu prohráli o gól 29:28. „Podali jsme kompaktní výkon. V závěru jsme finišovali, sahali po vítězství. Zápas byl velmi dynamický, silový s velmi dobrým soupeřem,“ popisuje Sabadka.

Už se těší na interligu

Minulý týden ještě házenkářky nabíraly fyzickou kondici, zejména rychlostní komponenty, a paralelně na to navazovala herní část, kde se vylaďovaly postupy v útočné i obranné fázi a specifické herní situace. „Ladíme, dolaďujeme a těšíme se na vstup do soutěže. Kostra se krystalizuje, hledáme ještě optimální souhru, rozhodne také, kdo bude mít jakou aktuální formu,“ dodává Peter Sabadka.

Generálku Kynžvart absolvoval v Praze

Už v sobotu se bude přepisovat kronika sportu v karlovarském regionu. Do interligy, nejvyšší česko-slovenské soutěže házenkářek, duelem v Dunajské Stredě, vstoupí hráčky Sokola Lázně Kynžvart. V kraji nejvyšší házenkářskou soutěž žen hrála naposledy Lokomotiva Cheb v roce 2004, kdy skončila pátá, ale musela z finančních důvodů skončit. Teď hraje prim tým z mnohem menšího města tohoto okresu. Po osmačtyřiceti letech, co se házená v Kynžvartu hraje, dali teprve v roce 2018 dohromady ženskou kategorii a hrála se poprvé řádná soutěž – II. liga. Nyní se dostala až mezi elitu.

Generálku na historickou premiéru absolvovali v Praze na Slavii. V rámci turnaje hráli s domácí Slavií a dalším účastníkem interligy DHC Plzeň. Původně měl být soupeřem polský tým Jelenia Gora, ale na poslední chvíli se omluvil kvůli velkému počtu zraněných. „Určitě nás to mrzelo, že nebyla mezinárodní konfrontace, ale museli jsme to přijmout jako fakt,“ říká kynžvartský trenér Peter Sabadka.

Se Slavií Kynžvart prohrál 25:18, i když v prvním poločase vedl a o přestávce dokonce 11:8. „Nezvládli jsme dva úseky, kdy nám soupeř odskočil a my byli nedisciplinovaní. Potom v samotném závěru, kdy to bylo o tři, jsme hráli vabank a soupeř toho využil. Rozdíl na hřišti nebyl tak velký,“ míní Sabadka.

Nad Plzní Kynžvart vyhrál 33:25 po nerozhodném poločase 14:14. „Náš výkon gradoval a ve druhém poločase jsme jasně dominovali. Další historické vítězství nad tradičním družstvem z interligy, po této stránce jsem spokojený,“ dodává Peter Sabadka.

Zdroj: https://www.idnes.cz/sport/hazena/

 

Sdílet